Emails us- support@assignmnetanswers.com. Call US

Assignment help 4800

Help!! This question is about Activity Based Costing

Peggy Playground produces children’s swing-sets. 4,500 swing-sets were produced in a recent production run. The run required 1,500 machine hours, and also required four “set-ups” of equipment.  Final inspection required 75 hours of inspection activity.  Estimated overhead is estimated at $25 per machine hour, plus $3,500 per “set-up” and $20 per inspection hour. Direct materials and direct labor total $500 per swing-set.

a)    Apply activity-bases costing and determine the amount assigned to a swing-set.

b)   For GAAP purposes, Peggy Playground applies traditional costing methods, and allocates overhead at $40 per machine hour. How much cost would be assigned to the 4,500 swing-sets? What is the per unit cost of a swing-set under the traditional approach? What might explain the higher cost assignment, and how could this influence business decision making?

Solution:

15% off for this assignment.

Our Prices Start at $11.99. As Our First Client, Use Coupon Code GET15 to claim 15% Discount This Month!!

Why US?

100% Confidentiality

Information about customers is confidential and never disclosed to third parties.

Timely Delivery

No missed deadlines – 97% of assignments are completed in time.

Original Writing

We complete all papers from scratch. You can get a plagiarism report.

Money Back

If you are convinced that our writer has not followed your requirements, feel free to ask for a refund.