Emails us- support@assignmnetanswers.com. Call US

Assignment help 6283

Problem 20-1Beta Company produces two products, A and B, each of which uses materials X and Y. The following unit standard costs apply:Product A:Material X = 4 lbs @ $13, Material Y = 1 lb. @ $8.50, Direct Labor = 1/5 hr. @ $14Product B:Material X =6 lbs @ $13, Material Y = 2 lbs @ $8.50, Direct Labor = 1/3 hr. @ $14During November, 4,200 units of A and 3,600 units of B were produced. Also, 39,000 pounds of X were purchased at $12.40 per pound and 11,000 pounds of Y were purchased at $8.70 per pound; all of these materials (but no other materials) were used for the month’s production. This production required 2,025 direct labor-hours at $13.60 per hour. Questions – a) Calculate the material price and usage variances for the month. b) Calculate the labor rate and efficiency variances for the month. c) How would your answers to (a) and (b) change if you had been told that November’s planned production activity was 4,000 units of A and 4,000 units of B?d) How would your answers to (a) and (b) change if you had been told that November’s sales were 4,000 units of A and 3,500 units of B?

Solution:

15% off for this assignment.

Our Prices Start at $11.99. As Our First Client, Use Coupon Code GET15 to claim 15% Discount This Month!!

Why US?

100% Confidentiality

Information about customers is confidential and never disclosed to third parties.

Timely Delivery

No missed deadlines – 97% of assignments are completed in time.

Original Writing

We complete all papers from scratch. You can get a plagiarism report.

Money Back

If you are convinced that our writer has not followed your requirements, feel free to ask for a refund.